Drogové skupiny
Seznam lékových skupin podle jejich anatomicko-terapeuticko-chemické klasifikace:
- Trávicí systém a metabolismus
- Krev a krvetvorné orgány
- Kardiovaskulární systém
- Dermatologické léky
- Genitourinární systém a pohlavní hormony
- Systémové hormonální přípravky
- Protinádorové a imunomodulační léky
- Nervový systém
- Dýchací systém
- Antiparazitika, insekticidy a repelenty
- Smyslové orgány
- Jiné léčivé přípravky
TOXYLAKT v jiných jazycích
ATC klasifikace léků
Mezinárodní klasifikační systém pro léčivé přípravky
ATC klasifikace léčiv se v mnoha zemích používá k označování a studiu léčivých přípravků.
Každý kód obsahuje 7 znaků označujících 5 úrovní rozlišení:
První úroveň, první znak, je latinské pravopisné písmeno označující anatomickou oblast, nemocný orgán, který se danými léčivými přípravky léčí - to je hlavní anatomická skupina.
Druhý stupeň, druhý a třetí znak, jsou arabské číslice – hlavní terapeutická skupina.
Třetí úroveň, čtvrtý znak, je také latinské pravopisné písmeno - terapeutická podskupina.
Čtvrtá úroveň, pátý znak, označuje chemickou skupinu léčivého přípravku.
Úroveň 5, šestý a sedmý znak jsou opět arabské číslice označující název účinné látky léčivého přípravku nebo kombinace léčivých přípravků.
Toxikologické riziko během těhotenství
Používáme známou klasifikaci FDA
Toxikologické riziko během laktace
Toxikologická laktace kategorie I - lék a/nebo jeho metabolity se buď nevylučují mateřským mlékem, nebo nejsou toxické pro novorozence a nemohou vést k rozvoji absolutně žádných toxických reakcí a nepříznivých zdravotních účinků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Při užívání tohoto léku, který spadá do této toxikologické kategorie laktace, není nutné přerušovat kojení.
Toxikologická laktace kategorie II - lék a jeho metabolity jsou vylučovány mateřským mlékem, ale poměr plazma:mléko je velmi nízký a/nebo uvolněné množství nemůže vyvolat toxické reakce u novorozence z různých důvodů, včetně degradace léku v kyselý bazén žaludku novorozenec. Během užívání léku není nutné přerušovat kojení.
Toxikologická laktace kategorie III – léčivo a/nebo jeho metabolity generují plazmatické koncentrace stejné nebo vyšší v mateřském mléce, a proto lze očekávat rozvoj toxických reakcí u novorozence. Kojení by mělo být přerušeno na dobu odpovídající úplné eliminaci léku nebo jeho metabolitů z mateřské plazmy.
Toxikologická laktace kategorie IV - lék a/nebo jeho metabolity vytvářejí poměr plazma:mléko 1:1 nebo vyšší a/nebo mají vysoce toxický profil pro matku i novorozence, proto je jejich užívání neslučitelné s kojením a mělo by být zcela vysazeno nejen po dobu trvání léku, nebo hledat méně toxickou terapeutickou alternativu.